• Pinterest

Stories this photo appears in:

Why Grapes Cost More Than Raisins. What Eats Jellyfish.

Heymatt: A one-ounce box of raisins has about 110 raisins and costs about 25 cents. 110 fresh grapes costs about 98 cents. Since raisins take much more processing to convert them from grapes, which are ...

Comments

Sign in to comment

Join our
newsletter list

Enter to win $25 at Broken Yolk Cafe

Each newsletter subscription
means another chance to win!

Close