San Diego Events for Saturday, August 30, 2014

Morning

Daybreak at Del Mar

7:30am–9:30am

Pacific Beach Farmers' Market

8am–12pm

Old Town Temecula Certified Farmers' Market

8am–12:30pm

Vista Farmers' Market

8am–12pm

Old Poway Park Farmer's Market

8am–1pm

Labor Day Weekend at Loews

8am

City Heights Farmers' Market

Wightman Street, between 43rd and Fairmount
9am–1pm

Little Italy Mercato

On Cedar Street between Kettner Boulevard and Front Street
9am–1:30pm

Ramona Open Air Market

9am–1pm

Scripps Ranch Farmers' Market

10380 Spring Canyon Road
9am–1pm

Blue Whale Watching Adventures

9am–1pm

Rancho San Diego Farmer's Market

9am–2pm

Amazing Scavenger Hunt Adventure

9am–6pm

Dog Meet Dog Days

9am–5pm

Dorcas E. Utter Memorial Butterfly Pavilion

9am–3pm

U.S. Sand Sculpting Challenge and 3D Art Exposition

9am–7pm

Christian Rods & Customs Car Show

9am–2pm

Build Your Own Hydroponic Fall Garden

9am–12pm

WaterSmart Landscape Makeover Series

9am

Center Children’s Chorus: Music Workshop

9am

Mission Bay Waterway Cleanup

9am–12pm

Festival of Sail 2014

9am–7pm

Vintage Market

9am–2pm

Golden Hill Farmers' Market

B Street, between 27th and 28th
9:30am–1:30pm

Hummingbird Buzz

9:30am–11am

Suzie's Farm Stand

10am–2pm

University Heights Open Air Market

10am–2pm

Ka-POW! Chickens

10am–4pm

Superhero Snapshots

10am–4pm

Art on the Green

10am–5pm

Little Italy Authentic Food & History Tour

10am–12pm

Julian Arts Guild Fall Art Show

10am–6pm

Skateboard Competition: Best 2 Shred

10am–4pm

Hawaiian Plumeria Festival Flower Show

10am–4pm

Art Fest

10am–4pm

Skin Cancer Screenings

Rite Aid, 7100 Avenida Encinas, Carlsbad
10am–4pm

Fitness Scavenger Hunt

10am–11am

Adidas Tent Sale

10am–7pm

Garden Tours

10:30am–11:30am

Gaslamp Quarter Historical Walking Tour

11am–12:30pm

Furnishing Lemon Grove 1896-1955

11am–2pm

Summer Music Series

11am–2pm

TradeSkool Launch Fair

11am–3pm

Space 4 Art Studio Moving Sale

11am–4pm

Riesling Tasting

11:30am–2pm

Healthier Living with Chronic Conditions

11:30am–2pm

Teen Producers End of Summer Screening

11:30am–12:30pm

Afternoon

Del Mar Farmers' Market and Food Court

1050 Camino del Mar
12pm–4pm

Bite San Diego — Downtown/Little Italy

12pm–3pm

Stagecoach Days in Old Town

12pm–5pm

Social Art Making: Costa Rican Butterfly

12pm–3pm

Intervention with DJ Carnage

12pm

Speak Their Names

12pm

Blues, Bikes, and Beer

12:30pm–4pm

Carlsbad Village Farmers' Market and Food Fair

1pm–5pm

Bite San Diego — Hillcrest

Hillcrest
1pm–4pm

Bite San Diego — Old Town

1pm–4pm

Bite San Diego — La Jolla

Downtown La Jolla
1pm–4pm

Family Weekends

1pm–6pm

Newcomer's Seminar

1pm–1:45pm

Birding Basics

1pm–2:30pm

Hormel Black Label Bacon Fest

1pm–5pm

Stacy Antonel Duo

1pm–4pm

Barona Powwow

1pm–11pm

Bite San Diego — Coronado

2pm–5pm

Bite San Diego — North Park

30th & University
2pm–5pm

Walking Downtown Brewery Tour

2pm–5pm

Quartet

2pm

An Outside Perspective: Learning From Tamayo

2pm–4pm

Bye Bye Birdie

2pm

Local Ales & Acoustics: Societe Brewing Co

2pm–6pm

The People's Produce Project

4981 Market Street (Market and Euclid)
3pm–6pm

Pageant: The Beauty Pageant Musical

3pm

Dane Drewis

3pm

Songs from the Well

3pm–4pm

Beer & Nine with Ballast Point Brewing

3pm

Jason Latimer: Perception, Beyond the Illusion

3:30pm–4:30pm

El Castillo de Cristal

3:30pm–4:45pm

Escondido Library Bilingual Book Discussion

3:30pm–4:45pm

Who Dunnit? Seaport Village Murder Mystery Adventure

4pm–6pm

BOOMERS, the Music Revue of a Generation

4pm

Les Miserables

4pm

Puppet Show

Openminds Studio, 4236 Adams Avenue, Kensington
4pm–4:25pm

Tête-à-tête: Harpsichord

Coronado Loft, 1033 B Avenue, Coronado 92118
4pm–5:30pm

Evening

Video Game Tournaments

5pm–9pm

Greg Douglass Band

5pm–8pm

Sadie Ismay: Reality

5pm–6:30pm

Wiener Dog Nationals: San Diego Finals

5:10pm–7pm

The 5:11 Gathering- “Where do you see God?”

5:11pm

Padres vs Dodgers

5:40pm

Glamour Girls

6pm

Summer Pops Pre-Wine Tasting and Barbeque

6pm

MoonLight Kayaking

6pm–9pm

Zydeco Blues Patrol

6pm

FCW Brawlin' Out

6pm–10pm

The Dinner Detective Murder Mystery

6:15pm

The Dinner Detective Murder Mystery

6:15pm–9:15pm

Jack Johnson, Michael Kiwanuka, Bahamas

6:30pm

Saturdays with Rick Ross

7pm–11pm

Douglas Kvandal & LiveJazz Quartet

7pm–10:30pm

Joe Cardillo & Kenny Eng

7pm–11pm

Offshore Impact and Hestya

7pm

TNT

7pm

Tomcat Courtney

7pm

Makeshift Memory: Scott Zagar Exhibition

7pm–11pm

Sadie Ismay: Reality

7pm–8:30pm

The Waits

7pm–10pm

Anatomy of an Accent

7pm

Battle Off the Saddle

7:15pm

Live music and dancing

7:30pm

Normandie Wilson & Blue Velvet

7:30pm–10pm

Who Dunnit? Gaslamp Murder Mystery Adventure

7:30pm

1812 Tchaikovsky Spectacular

7:30pm

Frampton's Guitar Circus w/Buddy Guy

7:30pm

The Offspring, Bad Religion, Pennywise

7:30pm

Cowboy Jack & the North County Cowboys

7:30pm–9:30pm

Byron Stout

7:30pm

Cody Lovaas

7:30pm

Tom Green

7:30pm

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

7:30pm

Jimmie Lunsford and Christine Parker

7:30pm

North County’s Got Talent

7:30pm

Comedy Heights Comedy Show

8pm–10pm

The Two Gentlemen of Verona

8pm

BOOMERS, the Music Revue of a Generation

8pm

Pageant: The Beauty Pageant Musical

8pm

Sketch Comedy Show: Some Magnificent Thing!

8pm–10pm

The Full Monty

8pm

Quartet

8pm

Les Miserables

8pm

I Ought to Be in Pictures

8pm

Regrets Only

8pm

Oklahoma!

8pm

My Fair Lady

8pm

God of Carnage

8pm

Queen Nation and Space Oddity

8pm

Rykarda Parasol and Brass Tax

8pm

Aloha Jam Series: Kahiapo & Kaawa

8pm–11pm

Awesome Fest 8

8pm

Strangelove and Sin

8pm

Straight Six

8pm

Robin Henkel

8pm

Gunner Gunner, Dynamo FiXX, GlobaLies

8pm

Simmer Down Riddim Section

8pm

Castellanos: Freddie Hubbard tribute

8pm

The Tilt

8pm

The O.S.S.

8pm

The Rosebuds and El May

8pm

Tweed Deluxe

8pm

Private Domain

8pm

The Fabulous Ultratones

8pm

Trispy

8pm

Anatomy of Frank

8pm

Mystique Element of Soul

8pm

Jimmy Ruelas

8pm

Jay Chu, Gaby Aparicio, Mason James

8pm

Mason James

8pm

PunchCard, Just in Case, A New Ending

8pm

Hott Mess and DJ Miss Dust

8pm

Javier Escovedo, TomTen, Saint Shameless

8pm

Sultan Bathory

8pm

Awesome Fest: Saul Q

8pm

Yavaz

8pm

6one9

8pm

Nemesis

8pm

Sunday Funday

8pm

Rhythm and the Method

8pm

Awesome Fest

8pm

Fuzz-Huzzi

8pm

Drivin' East

8pm

Stars on the Water

8pm

BlueFrog Band

8pm

The Frights, Death Lens, Pilgrims

8pm

Jack City Blues Band

8pm–11:59pm

Don Cannon

8pm

DJ Slowhand

8pm

DJ Chris Cutz

8pm

DJ Demon

8pm

DJ Fresh One

8pm

Get Groovin'

8pm

The Big Lebowski

8:30pm–10:45pm

Night

Join our
newsletter list

Enter to win $25 at Broken Yolk Cafe

Each newsletter subscription
means another chance to win!

Close